Almanya’da ‘misafir işçi’ydi, köyünde ‘eğitim dede’ oldu

Almanya’da ‘misafir işçi’ydi, köyünde ‘eğitim dede’ oldu

Almanya’da ‘misafir işçi’ydi, köyünde ‘eğitim dede’ oldu

Almanya’ya gelen ilk işçi kafilesinde yer alan ilkokul mezunu Cevat Kenanoğlu (71), emekli olduktan sonra döndüğü Zonguldak’taki evinin alt katını çocuklar için halk kütüphanesine dönüştürdü. Çocukların ‘eğitim dede’ dediği Kenanoğlu, “Bu, Türkiye’ye örnek olacak. Kütüphaneler kapanmasın. İnsanların bilgi dağarcıkları, kapanmasın” diye konuştu.

Ereğli’ye bağlı Karakavuz köyünde yaşayan ilkokul mezunu, 2 çocuk babası Cevet Kenanoğlu, Almanya’da maden işçisi olarak 41 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Köyüne dönen Kenanoğlu, ‘Zamanda Yolculuk, Üç Köyün Hikayesi’ adlı hem kendi köyünü hem de civardaki 2 köyün tarihini anlatan bir kitap yazdı.

Kitap okumayı çok seven Kenanoğlu, köyündeki 2 katlı evin alt katını kütüphaneye dönüştürmeye karar verdi. Köyde çocukları kitap okumaya teşvik eden, birlikte etkinlikler yaparak onlarla kitap okuyan Kenanoğlu’na çocuklar, ‘eğitim dede’ adını verdi.

Kenanoğlu, kendi imkanları ve bağışlarla yaklaşık bin kitaplık kütüphaneyi geçen hafta ‘Karakavuz Köyü Halk Kütüphanesi’ adıyla açtı.

Kütüphanenin girişine de okumanın önemini anlatabilmek için Yunus Emre’nin ‘İlim ilim bilmektir’ şiirinin ilk 4 kıtası olan ‘İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsin, Ya nice okumaktır’ sözlerinin yazılı olduğu tabela koydu.

Bütün vaktini çocuklarla kütüphanede kitap okuyarak ve sohbet ederek geçiren Kenanoğlu, çevre köylere de kütüphaneler açmak için çalıştığını söyledi.

Cevat Kenanoğlu, ilkokul mezunu olması dolayısıyla eğitimin eksikliğini hep hissettiğini; ancak okuma sevdasından vazgeçmediğini söyledi. Bilim, irfan ve eğitimde refah seviyesine ulaşmanın ana unsurunun, çocukların iyi eğitimden geçmesiyle başladığını belirten Kenanoğlu, şöyle konuştu:

“Emekli olduktan sonra kütüphane açmak istedim. İyi ki açmışım. Şimdi bir sürü çocuklarım oldu. Gönüllü olarak açtım burayı. Evin alt katını kütüphane yaparak evimiz zenginleşsin, okuma kültürümüz gelişsin istedim.”

“‘Kütüphane Yönetimi Kurulu’ yapacağız çocuklarla. Müdür yapacağız, üyeler yapacağız kütüphaneye. Bu Türkiye’ye bir örnek olacak. Kütüphane olmayan köylere kütüphaneler açılsın. Kütüphaneler kapanmasın. İnsanların bilgi dağarcıkları kapanmasın.”

“Her kaba koyulan dolar ve taşar; ama bilgi öyle bir şey ki, doldukça yerin geliştirir. Onun için ‘insanların okumaya ve gelişmeye ihtiyaçları var’ diye düşünüyorum. Elimizde bilgisayarlarımız, cep telefonları gibi iletişim araçlarımız var; ama bu bize yeterli değil.”

Onun için bir de okumak gerekli. İyi okumak ve kendimizi iyi yetiştirmek gerekli. Mimar olacağız, doktor, savcı, hakim, avukat, öğretmen olacağız. Çevreci olacağız. Hep beraber okuyacağız, yetişeceğiz.”

Hikaye Kitapları 

WhatsApp chat
X